Перевод на английский с транскрипцией: cook special foodhave a family dinnerhave street parades без перевода:light bonfies set offf fireworksexchange giftsdecorate the house

Перевод на английский с транскрипцией: cook special food have a family dinner have street parades без перевода: light bonfies set offf fireworks exchange gifts decorate the house
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Перевод на английский с транскрипцией: Cook special food - Приготовить особое блюдо - [ kuk 'speʃl fuːd ] Have a family dinner - Семейный ужин - [ həv eɪ 'fæməli 'dɪnər ] Have street parades - Уличный парад - [ həv striːt pə'reɪd ] Без перевода: Light bonfires - [ laɪt ˈbɑːn.faɪr ] Set off fireworks - [ set ɔːf ˈfaɪr.wɝːk] Exchange gifts - [ ɪksˈtʃeɪndʒ ɡɪft ] Decorate the house - [ ˈdekəreɪt ðə haʊs ]