Первое задание, просто правильный вариант, Дай бог вам))) Спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) are made 2) were sold 3) are interested 4) should be solved 5) has increased 6) will be replaced 7) are to be worked out 8) are being used 9) are operated
Гость
1 are made 2 were sold 3 are interested 4 should be solved 5 has been increased  6 ill be replaced 7 are working out 8 are being used 9 operating