Письменно составить 10 примеров, когда в разных ситуациях один и тот же глагол будет употребляться в Present Perfect и в Past simple (Например: I have lost my key, I can't get inside! / I lost my key yesterday - that's why I wa...

Письменно составить 10 примеров, когда в разных ситуациях один и тот же глагол будет употребляться в Present Perfect и в Past simple (Например: I have lost my key, I can't get inside! / I lost my key yesterday - that's why I was late!). Один пример - это две ситуации (предложение на Pr.Simple, предложение на Pr. Perfect)!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1At last I have done my homework. I did my homework after school yesterday. 2I have been to England. I wad in England last summer. 3I have just written a letter to my granny. I wrote s letter to my granny yesterday. 4What book have you recently read? What book did you read last week? 5I haven't seen my friend since Monday. I saw my friend last Monday. 6While travelling to England I met many friends. I met many friends last summer holidays. 7I have never spoken to him. I spoke to him five minutes ago. 8Why have you left the door open. I left my flat at eight o'clock yesterday. 9Look!I have bought a new dress! I bought a new dress two hours ago. 10The rain has stopped and I can go for a walk. The rain stopped an hour ago.