Подберите к глаголам (1 – 10) соответствующие им синонимы (a – j): 1. to trade a. to hire 2. to buy b. to lend 3. to supply c. to exchange 4. to rent d. to use 5. to loan ...

Подберите к глаголам (1 – 10) соответствующие им синонимы (a – j): 1. to trade a. to hire 2. to buy b. to lend 3. to supply c. to exchange 4. to rent d. to use 5. to loan e. to have 6. to compete f. to purchase 7. to create g. to provide 8. to produce h. to make 9. to consume i. to manufacture 10. to own j. to challenge Подберите к глаголам (1 – 10) соответствующие им антонимы (a – j): 1. to buy a. to use up 2. to fix b. to harm 3. to rise c. to lack 4. to supply d. to low 5. to lend e. to sell 6. to save f. to borrow 7. to work g. to change 8. to wholesale h. to spend 9. to benefit i. to rest 10. to reserve j. to retail
Гость
1c 2f 3g 4a 5 6j 7h 8i 9 10 b 1e 2b 3d 4g 5f 6h 7a 8j 9c 10i