Подчеркни слова,в которых буквосочетание ed читается не так,как в остальных словах. 1)watched asked liked wanted helped 2)answered listened painted smiled listened 3)skated wanted worked inviteed cjllected

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)watched asked liked helped/t/ так все глухие звуки, кроме wanted /id/ 2)answered listened painted smiled listened /d/все звонкие, кроме painted/id/ 3)skated wanted worked invited collected -/id/,кроме worked /t/