Подчеркните глагол. укажите его время и инфинитив. Переведите предложения на русский язык. 1 Pete and Ann went away five minutes ago. 2. We often write letters to our parents.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Pete and Ann went away (Past Simple , to go) five minutes ago. Пит и Энн ушли 5 минут назад. 2. We often write (Present Simple , to write) letters to our parents. Мы часто пишем письма нашим родителям.