Подчеркните модальные глаголы и их эквиваленты, переведите предложения:  The technologist is to solve practical problems.The scientist has to design products, machines and production systems.The engineer can work in a design bu...

Подчеркните модальные глаголы и их эквиваленты, переведите предложения:   The technologist is to solve practical problems. The scientist has to design products, machines and production systems. The engineer can work in a design bureau. Students must attend lectures regularly. You may operate this device.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
is to Для решения практических задач есть технолог. has to Учёному приходится разрабатывать продукцию, механизмы и производственные линии. can  Инженер может работать в конструкторском бюро. must  Студенты долны постоянно посещать лекции. may Тебе разрешено использовать этот прибор.