Подчеркните сказуемое и определите его видоизмененную форму и залог. Переведите предложения, обращая внимание на пассивные конструкции. 1. The new data are commented upon in this article 2. In the book an effort has been made t...

Подчеркните сказуемое и определите его видоизмененную форму и залог. Переведите предложения, обращая внимание на пассивные конструкции. 1. The new data are commented upon in this article 2. In the book an effort has been made to present the subject of chemistry in a logical and simple manner 3. The problem is very much spoken of 4. Different views of chemists have been subjected to analysis
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. The new data are commented upon in this article. pr4s simp pass 2. In the book an effort has been made to present the subject of chemistry in a logical and simple manner. pres perf pass 3. The problem is very much spoken of. pres simp pass 4. Different views of chemists have been subjected to analysis. pres perf pass 1. Новые данные комментируются в этой статье. 2. В книге сделана попытка логично и просто изложить предмет химии. 3. Об этой проблеме очень много говорят. 4. Различные взгляды химиков были подвергнуты анализу