Подчеркните в каждом предложении модальный глагол или его эквивалент. Переведите предложения на русский язык. 1. You can explain how generators work. 2. Conductors may sag too close to the ground. 3. Loads must be c...

Подчеркните в каждом предложении модальный глагол или его эквивалент. Переведите предложения на русский язык. 1. You can explain how generators work. 2. Conductors may sag too close to the ground. 3. Loads must be controlled. 4. Wireless power transmission should be studied.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 can 2 may 3 must be 4 should be