Пользуясь past simple и past progressive переведите предложения

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
They met two hours ago. Where were you last Sunday?Where did you spend last Sunday? I was playing computer games when my friend came in.(заменить пока,на когда в русском варианте) When I came to the theatre,my friend was waiting for me. They were translating  a difficult text from 5 till 7 o`clock yesterday. Mum was cooking dinner at 3 o`clock. I came home,washed my hands,had dinner and started to do my homework. Did you watch TV yesterday? We were watching TV the whole evening yesterday.