Помоги плиз составить предложения из данных слов желательно с переводом

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) Will you buy me a present if I'm good? 3) I'll see James message if I give him your. 4) Will they arrive late if it rains? 5) What will you do if he doesn't phone? 6) My sister will lend me her mobile if I ask her. 7) I'll give you some money if you haven't got any