ПОМОГИТЕ! АНГЛ.ЯЗ Перевести на русский: 1) I couldn't make out what he was saying. 2) Why don't you make up with Alice? 3) They made up his face to look like a clown. 4) He brought her flowers to make up for being late. 5) He m...

ПОМОГИТЕ! АНГЛ.ЯЗ Перевести на русский: 1) I couldn't make out what he was saying. 2) Why don't you make up with Alice? 3) They made up his face to look like a clown. 4) He brought her flowers to make up for being late. 5) He made for the door. 6) I don't know what to make of him. 7) The song made him into a star. 8) They made off with all the laptops that were in the computer store. Перевести на английский: 1) Они помирились вчера. 2) Я ничего не смогла понять из того, что он говорил. 3) Эта песня сделала Ф.Киркорова знаменитым. 4) Она направилась к дверям, но вдруг остановилась и оглянулась.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
С английского на русский: 1 Не могу разобрать, что он говорит 2 Почему бы не помириться с Алисой 3 Они накрасили его лицо, как клоуна 4 Он принес цветы, чтобы извиниться за опоздание 5 Он направился к двери 6 Я не знаю, что с ним делать 7 Песня сделала его звездой 8 Они украли все ноутбуки, которые были в компьютерном магазине С русского на английский: 1 They made up yesterday.2 I couldn't understand anything he was saying. 3 This song made famous by F. Kirkorov.4 She headed for the door, but suddenly stopped and looked back.