Помогите на английском написать 5 приложений I am going to wear (я собираюсь ) (поехать тудато или я собираюсь одеть тото ) дам 20 помогите прошу

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am going to go to the cinema with my friends. I am going to go to the forest. I am going to wear shoes. I am going to go to the shop. I am going to go to the home.