Помогите написать 10 предложений в настоящем простом времени про подругу,на английском языке

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) My friend go to school with ne every day. 2) I like watch cinema with my friend. 3) My friend`s name is (имя твоей подруги). 4) (Имя подруги) doesn`t like vegetables. 5) She play volleyball well. 6) My friend help me with homework every time. 7) I come to my friend house on weekends. 8) (Имя подруги) is the best pupil in my class. 9) She writes all essays on mark 5 10) My friend go for a walk with her dog every day.