Помогите написать сочинение по английскому. Что лучше иметь братьев или сестёр или быть одним в семье

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
There are many opinions aboutit - which is better: to have siblings or to be the only child. Speaking personally, I think that having a sister or a brother is very cool. I have got a sister. Her name is Kate and she is a very funny and kind girl. You have many advantages and benefits if you have a sister. As for our family, I can say the following. Firstly we do a lot of activities together: we play games, dance, watch TV, have fun and even do homework. Kate and I don`t feel upset and bored when we are doing something together. Moreover she is a good listener. We can speak about different things. Besides, we don`t fight about a telephone, a computer or a TV. We get on well with each other. Everybody says that we are different and we don`t look like each other but it doesn’t prevent us to have a good time because we complement each other. However, we don’t manage to communicate without quarrels and insults. I think it`s usual for all sisters and brothers. But, fortunately, it doesn’t happen often and if it does - only for a short while. I don`t imagine my life without my sister. She makes me feel happy and very emotional. I think I would be lonely without her. Переклад: Существует много мнений о том, что лучше: иметь братьев и сестер или быть единственным ребенком. Лично говоря, я думаю, что иметь брата или сестру - это классно. У меня есть сестра. Ее зовут Катя, и она очень забавная и добрая девочка. Если у вас есть сестра, вы имеете много преимуществ и плюсов. Что касается нашей семьи, я могу сказать следующее. Во-первых, мы делаем много дел вместе: мы играем, танцуем, смотрим телевизор, веселимся и даже делаем домашнюю работу. Катя и я никогда не расстраиваемся и никогда не скучаем, когда мы делаем что-то сообща. Более того, она очень хороший слушатель. Мы можем говорить о различных вещах. Кроме того, мы не деремся из-за телефона, компьютера или телевизора. Мы хорошо ладим друг с другом. Все говорят, что мы разные и не похожи друг на друга, но это не мешает нам хорошо проводить время, потому, что мы дополняем друг друга. Однако нам не удается общаться совсем без ссор и оскорблений. Я думаю это обычное явление для братьев и сестер. Но, к счастью, это не случается часто, а, если и случается, то только на короткое время. Я не представляю свою жизнь без сестры. Она делает меня счастливой и эмоциональной. Я думаю, мне было бы одиноко без нее.
Гость
I think it's better to have brothers and sisters. They would protect you and help. You should also take care of them. You could always ask them to play with you, to help out in difficult times. If you have no one to take a walk, call them yourself. In general I think to have a brother and sister, it's cool! Если у тебя есть братья или сестры вот пример: 1.I have a sister, Julia. She is very kind, beautiful, responsive and intelligent. She is older than me by one year. We are always a lot of fun together! It is not only for me but my sister and best friend. She worries about me, try to help, does not reveal my secret and is always there when needed.2.I have a brother, Andrew, he is younger than me by 2 years. He is very cute and clever.He always tries to help me, even when you do not know how. He always plays with me. Even if we fight, we still love each other and quickly put up. We do not reveal secrets and woes, they will remain only in our heads. We are connected with it, I can not live a day without him.