Помогите нужно каждому составить 4 предложения помогите дам 20б

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
you mastn`t eat in my room. they wrote the test yesterday. we saw a big house with a garden. my brother plays chess very wen.
Гость
1.When I was cooking,my mother came. 2.I was doing my homework at 5 o'clock yesterday. 3.If I had more free time,the best thing to do would be to learn how to play chess. 4.Many bad things went down since her arrival