Помогите перевести A few extra bombers will make no difference to an air campaign already running out of targets. There is no overwhelming objection, but also no overwhelming requirement. There should be a collective waking up ...

Помогите перевести A few extra bombers will make no difference to an air campaign already running out of targets. There is no overwhelming objection, but also no overwhelming requirement. There should be a collective waking up to the need for protection within Syria, and Britain should ideally use its limited influence to that end, with John Major’s Iraq initiative in 1991 as a precedent.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Странный текст но перевел как понял: Немного дополнительных бомбардировщиков не изменят хода воздушной компании с уже закончившимися целями. Не то что бы мы против этой компании, просто в ней нет нужды. Мы должны про=сыпаться одновременно для защиты Сирии, и Британия должна использовать свое влияние для того что бы прекратить это, по Иракской инициативе Джона Майора, представленной в 1991.