Помогите перевести на английский!!))) 1. Майа могли изменить своё поведение, чтобы пережить изменения климата. 2. Они могли создать большие запасы воды и пищи, потому что запасы были очень малы и всё зависело от дождей и фермеров.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Maya could change their behavior to survive the climate change.2. They can create a large stockpile of food and water, because the stocks were very small and everything depended on the rains and farmers
Гость
2. They could create large reserves of water and food, because the reserves were very small and everything depended on rains and farmers. 1. May could change their behavior in order to survive climate change.