Помогите перевести в Past Perfect. 1. Я поужинал до девяти часов. 2. Он не выучил стихотворение до вечера. 3. Они развели костёр до заката солнца. 4. Дежурный вытер доску до прихода учителя. 5. Я не перевёл статью до вечера.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I had had dinner before nine o'clock. 2. He had not learned the poem by the evening. 3. They had built a fire before sunset. 4. The pupil on duty had wiped the board before the teacher came in. 5. I had not translated the article before the evening.