Помогите перевести We would have stayed at home if we had known he was coming. He would take me with him if I ... ready. If the price of butter fell, the demand for margarine would probably fall. Were I in the city, I would at...

Помогите перевести We would have stayed at home if we had known he was coming. He would take me with him if I ... ready. If the price of butter fell, the demand for margarine would probably fall. Were I in the city, I would attend his lecture. If the dollar is devalued, financial stabilization will be broken.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мы бы остались дома, если бы мы знали, что он придет. Он возьмет меня с собой, если я ... готов. Если цена на сливочное масло упала, спрос на маргарин, скорее всего, снизится. Будь я в городе, я хотел бы присутствовать на его лекции. Если доллар обесценится, финансовая стабилизация будет нарушена.