Помогите плиссссссссссссссссссссссссс, номер 8, 9))))))))) дам 20 балов!!!!!!!!! срочноооооо.......

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
8 1-is/ will go 2 will do/ comes 3 rings/will talk 4 rains/will stay 5 doesn't/will go 9 Dick is going to skate. Melissa is going to swim/dive. Jack and Bob are going to play football. dan is going to watch TV set. Alice is going to play the piano.