Помогите Плиз Заполни пропуски соответствующей формой артикля A или An 1.…….cat, …… black cat, ……..dog, ….. old dog, ….bird, …..blue bird, …apple, … red apple. 2…….. house, …. old house, in … old house. 3…….. a day, …..a frost...

Помогите Плиз Заполни пропуски соответствующей формой артикля A или An 1.…….cat, …… black cat, ……..dog, ….. old dog, ….bird, …..blue bird, …apple, … red apple. 2…….. house, …. old house, in … old house. 3…….. a day, …..a frosty day, on … nice frosty day. 4. …. snowman, … big snowman, …. Big snowman in …. old hat. 5. I’m Kate. I’m … girl. I’ve got … brother. His name is Phil. He’s … naughty boy. 6. My mum is … teacher. My dad is … doctor. 7. His granny is …. old woman. Her grandad is … old man.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A cat, a black cat, a dog, an old dog, a bird, a blue bird, an apple, a read apple 2/ a house, an old house, in an old house 3. -, -, on a nice frosty day 4, a snowman, a big snowman, A big snowmN In an old hat 5. I'm Kate . I'm a girl. I've got a brother, His name is Phil, He's a naughty boy 6. My mum is a teacher, My dad is a doctor 7. His granny is an old woman. Her grandad is an old man.
Гость
1 A, A, A,AN, A, A, AN, A. 2 A,AN,AN 3 AN,AN,A. 4 A,A,A,AN