Помогите плз, задание+ перевод 1. I (give) you 5$ if you (wash) my car. 2. I (phone) you if i (have) any news. 3. If we (not help) them, they (not finish) the work on time. 4. I (buy) a new laptop computer if i (save) enough mo...

Помогите плз, задание+ перевод 1. I (give) you 5$ if you (wash) my car. 2. I (phone) you if i (have) any news. 3. If we (not help) them, they (not finish) the work on time. 4. I (buy) a new laptop computer if i (save) enough money. 5. He (not go) to school tomorrow if he (not feel) better. 6. If they (not hurry), they (be) late. 7. If it (snow), we (build) a snowman 8. If you (eat) everything now, you (not have) anything to eat at lunchtime! 9.If you (not turn down) the music, you (wake up) the baby!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)will give,wash 2)will phone,have 3)don't help,will not finish 4)will buy,save 5)will not go,doesn't feel 6)don't hurry,will be 7)shows,will build 8)eat,don't have 9)don't turn down,will make up Перевод: 1)Я дам тебе 5$,если ты помоешь мою машину. 2)Я позвоню тебе,если у меня будут какие-нибудь новости. 3)если вы не поможете им,они не закончат работу во время. 4)Я куплю новый переносной компьютер,если я скоплю деньги. 5)он не пойдет в школу завтра,если он не будет чувствовать себя лучше. 6)если они не голодны,они будут позже. 7)Если снежно,мы постоим снеговика. 8)если ты съешь все сейчас,у тебя не будет ничего поесть на обед. 9)если ты не убавишь музыку,ты разбудишь ребенка.