Помогите пож составить по английскому языку три утвердительных и три отрицательных предложения

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.I go to the stadium. 2.We play computer games. 3.l like to play football. 4.I don't like mashrums. 5.He isn't bad boy. 6.She isn't go to school.
Гость
I go to scholl every day-I don't go to school every day I'll go to the store tomorrow-I'm not going to the store tomorrow I now walk with druzmi-I'm not going out with friends Утвердительны       -      отрицательные