ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!!КАК ЧИТАЕТСЯ ТЕКСТ!!!!!(НЕ ПЕРЕВОД) Dave: Hi Tim. What's up? Tim: Oh, hi Dave! Wh

ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!!КАК ЧИТАЕТСЯ ТЕКСТ!!!!!(НЕ ПЕРЕВОД) Dave: Hi Tim. What's up? Tim: Oh, hi Dave! What are you doing here? Dave: Oh, I've joined the Eco-helpers club. Tim: Oh yeah, I've heard about that. Sally collects rubbish for recycling in the park every Saturday morning, doesn't she? Dave: That's right. She's been doing that for a month. I've been building nesting boxes. Tim: Nesting boxes? Dave: Well, there aren't many trees left in the city for birds to build their nests. If we don't help them, they will have to leave the city. Tim: That's interesting. What else have you been doing? Dave: We've been planting trees and cleaning out ponds for a week now that the weather's good. Tim: Your club sounds wonderful. I could join as well, couldn't I? Dave: Of course you could. We really need volunteers, but you have to see Miss Jackson first. She'll tell you what to do. Tim: Sounds great! I'll join first thing Monday morning.
Гость
Дейв:Хай Тим. Вотс ап? Тим: о, хай Дейв. Вот а ю дуинг хеа? Д: о, айв джойнед зэ эко - хелперс клаб Т: о, еа. Айв хёд эбаут зэт. Сали колекст рабиш фо ресайклинг ин зе пак эври сэтудэй монинг, дазнт ши? Д: зэтс райт. Шис бин дуинг зэт фо э манс. Айв бин билдинг нестин боксес Т: нестин боксес? Д: вел, зеа арент мэни трис лефт ин зе сити фо бёдс ту билд зеа нестс. Иф ви донт хэлп зэм, зэй вил хэв ту лив зэ сити. Т: зэтс интрестинг. Вот элс хэв ю бин дуинг? Д: айв бин плэнтин трис энд клинин аут пандс фо э вик нау зэтс зэ вэзерс гуд. Т: ё клаб саундс вандэфул. Ай куд джоин ас вэл, куднт ай? Д: оф кос ю куд. Ви рили нид волонтис, бат ю хэв то си мисс Джескон фёст. Шил тэл ю вот ту ду. Т: саундс грэйт! Айл джоин фёст синг мандэй монинг.