Помогите пожалуйста написать сообщение о домашнем животном на английском языкам.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am really fond of pets.But the most I like dogs.I have got one,his name is Tima.He is very clever and funny.I often take him for a walk,especially when it's warm.By the way,he is 8 years old,but he very active.He likes to communicate with people and other dog.I love him.