Помогите, пожалуйста.Напишите о вашем личном опыте в спорте на английском. Каким в

Помогите, пожалуйста.Напишите о вашем личном опыте в спорте на английском. Каким видом спорта ты занимался? Вы занимаетесь спортом сейчас? Изменил ли спорт вашу жизнь? Как?сочинение не менее 15 предложении.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Могу выбирать любой? When I was a child I started skating. It was even when I didn't go to school. At first, it was very hard and I didn't appreciate this possibility to experience something new. But after some time, I really loved it! Now I am still skating and I don't regret. I showed me another part of life where sport is important. Due to skating, I started keeping on a diet, I mean having a healthy life without junk food. In my opinion, sport changed my life to the best. And i don't regret!