Помогите пожалуйста!: Questions and answers Make questions sterting What time....? about yesterday. Then answer each one. a)?

Помогите пожалуйста!: Questions and answers Make questions sterting What time....? about yesterday. Then answer each one. a)??апример:Go to school. What time did you go to school yesterday? I went to school at half-past seven b)wake up c)have brekfast d)eat lunch e)leave school f)get home g)do your homework h)watch TV i)go to bed Помогите пожалуйста с b) c) d) e) f) g) h) i)!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
По моему надо просто использовать вопрос и неправильные/правильные глаголы.  b) What time did you wake up yesterday? I waked up at .... c) What time did you have breakfast yesterday? I had breakfast ...... Схема вопр. предложения в Past Simple ( прошедшее простое) 1. Вопр. слово 2. Вспом. глагол did 3. Подлеж. 4. Смысл. глагол 5. Всё ост. В ответах к смысловому глаголу добавляй -ed ( played, danced), или могут быть неправ. глаголы ( eat - ate, sleep - slept)