Помогите пожалуйста? 1 упраж. надо придумать СВОИ предложения( из решака брать нельзя) Помогите??? пожалуйста? 4 предложения свои. Пожалуйста.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My grandmother is unlikely to ride a horse. My friend is unlikely to go to the cinema with me tomorrow. My brother is sure to do his homework soon. My parents are certain to visit Paris.
Гость
Your friend with E-book unlikekly to read normal books Your father with pregnant mother unlikely to talk with you Your brother with heart from you likely to beat up you Your grandfather when he started collected books likely to encourage you to read books