Помогите пожалуйста дам 30 баллов . рассказ на английском языке про Май . небольшое 6-5 предложений . прошу вас помогите .

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
May is a really nice and warm season. Flowers are fragrancing, trees are blossoming. Birds are searching for a partner. Nature prepares for a new season — summer. People usually plant seeds and grow them in May, because it is not too hot and not too cold.