Помогите пожалуйста! Допишите вопросы и ответы: -........ -Yes,...(They are ready) -......... -Yes,.....(she is busy) -.......... -Yes......( he is reght) -....... -Yes,......(we are late) -........ -Yes,.........( it is hot)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
- Are they ready? - Yes, they are. - Is she busy? - Yes, she is. - Is he right? - Yes, he is. - Are we late? - Yes, we are. - Is it hot? - Yes, it is.
Гость
THEY ARE READY? YES THEY ARE SHE IS BUSY YES IT IS И т.д. если в present continious,то просто добавь к глаголу окончание ing he is reghting (now)? yes it is