Помогите пожалуйста!! если можно с переводом 10.3 Put the verb into the more suitable form, present perfect simple (I have done etc.) or continuous (I have been doing etc.). 1 Where have you been? ....Have you. been .playing.....

Помогите пожалуйста!! если можно с переводом 10.3 Put the verb into the more suitable form, present perfect simple (I have done etc.) or continuous (I have been doing etc.). 1 Where have you been? ....Have you. been .playing... (you/play) tennis? 2 Look! Somebody ............................................................................ (break) that window. 3 You look tired............................................................................. (you/work) hard? 4 '............................................................................ (you/ever/work) in a factory?' 'No, never.' 5 'Jane is away on holiday.' . 'Oh, is she? Where .................................................................... (she/go)? 6 My brother is an actor. He ........................................................................... (appear) in several films. 7 'Sorry I'm late.' 'That's all right. I............................................................................ (not/wait) long.' 8 'Is it still raining?' 'No, it............................................................................ (stop).' 9 I......................................... (lose) my address book........................................... (you/see) it anywhere? 10 I.........................................(read) the book you lent me but I...................................................... (not/finish) it yet.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Где ты был?...... У вас был теннис? 2.Смотри!кто-то........(сломать)это окно 3.Ты выглядишь усталой........(ты усердно работаешь? 4.....................(вы\никогда\работа) на заводе? Нет никогда 5.Джейн в отпуске, О Это она?Где.............(она\идти)? 6.Мой брат актер.Он.......................(появляются)в нескольких фильмах. 7.Извините я опоздал.Все нормально.Я..............(не ожиданно\долго) 8.Это все еще идет дождь.Нет, это...................(стоп) 9.Я...............(потерять)адреснную книгу...........Его в любом месте(вы\см) 10.Я .................(читай)книгу,которую одолжил для меня.