Помогите пожалуйста! III. Напишите следующие предложения по-английски, употребляя глаголы в Passive Voice или Active Voice: 1. Я всегда хвалю моих друзей. 2. В прошлом году ее послали в Кембридж. 3. Когда проверят контрольную ...

Помогите пожалуйста! III. Напишите следующие предложения по-английски, употребляя глаголы в Passive Voice или Active Voice: 1. Я всегда хвалю моих друзей. 2. В прошлом году ее послали в Кембридж. 3. Когда проверят контрольную работу? 4. Об этом фильме много говорили. 5. Телеграммы регулярно отправляются. 6. Мы часто вспоминаем вас. 7. Ковер повесят в гостиной. 8. Билеты принесли вчера.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I always praise my friends. 2 She was sent to Cambridge last year. 3 when will be the test checked? 4 They talked a lot about this film. 5 the telegrams are sent regularly. 6 We often recall you. 7 the cover is going to be hung in the sitting-room. 8 the tickets were brought yesterday.
Гость
1 I always praise my friends. 2 She was sent to Cambridge last year. 4 This film was talked about a lot. 5 The telegramms are sent regulary. 6 We often remember you. 7 A carpet will be hanged up in the living room. 8 The tickets were brought yesterday.