Помогите пожалуйста мне сказали что завтра диктант надо свой придумать текст не мения 6 предложения можно коротика но чтобы всё было всё по английскаму языку.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
l like read book. My favouritе book is....... (название любимой книги) My favourite reader is...... ( имя писателя)I bought my book in .......( название магазина). There are many other book , but i like adventure books. l advise you read .....( название книги)
Гость
Travelling Every year I go to the South,with my family. The(красное,черное море на выбор) -is the wonderful place. In the day time we sunbathe,play football,volleyball.In the evening we liked danced,sit on the beach and watch the sunset. This rest - is the most beautiful. сорь,не дочитала