Помогите пожалуйста!!! напиши предложения во множественном числе 1.it is a cat .They are cats. 2.it is a bat- 3.it is a frog- 4.it is a puppy- 5.it is a computer- 6.it is a book- 7.it is a pet- 8.it is a black dog- 9.it is a g...

Помогите пожалуйста!!! напиши предложения во множественном числе 1.it is a cat .They are cats. 2.it is a bat- 3.it is a frog- 4.it is a puppy- 5.it is a computer- 6.it is a book- 7.it is a pet- 8.it is a black dog- 9.it is a green car- 10.it is my sister-
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Тут все просто. It меняем на They. is меняем на are т.к.are используется во мн.ч A убирается. А к сущ.и прил.добавляем s. They are blacks dogs. They are frogs.