Помогите пожалуйста нужно заполнить пропуски модальными глаголами и прочитать диалоги: (0) - May i go for a walk? -- No,you (1) ______ stay at home. It is very cold. --You (2) _________ do your homework. -- (3) ________ i play ...

Помогите пожалуйста нужно заполнить пропуски модальными глаголами и прочитать диалоги: (0) - May i go for a walk? -- No,you (1) ______ stay at home. It is very cold. --You (2) _________ do your homework. -- (3) ________ i play with my friends after that? -- Of course,you (4) _________ go to the zoo. You (5) _______ ride a pony there. -- (6) _________ i give water to the canary? --- Yes, you (7) _______.You (8) _________ give clean water to the canary every day. -- (9) ________ i give a cake to the canary? -- No,you (10) ________ give cakes to the canary.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. must 2.can 3.can 4.can 5.may 6.may 7.may 8.can 9.may 10.can not  я не очень уверена в своих ответах :)