Помогите, пожалуйста, объяснить следующие предложения на английском the fact that stood out clearest in the whole affair; an unwarranted stretch of imagination; the delights that he had justly forfeited; a circus of unrivall...

Помогите, пожалуйста, объяснить следующие предложения на английском the fact that stood out clearest in the whole affair; an unwarranted stretch of imagination; the delights that he had justly forfeited; a circus of unrivalled merit and uncounted elephants; without any of the elation of high spirits that should have characterized it; (did not) admit the flawlessness of the reasoning; wriggling his way with obvious stealth of purpose; self-imposed sentry duty; having thoroughly confirmed and fortified her suspicions; the aunt by assertion; there were wonderful things for the eyes to feast on; such luxuries were not to be over-indulged in; the children could not have been said to have enjoyed themselves; (of) one who has suffered undignified and unmerited detention
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Как смогла, так и перевела. Пользовалась периодически переводчиком, поэтому не все слова могут быть точными) Тот самый факт, который явственно показал во всем этом деле; Необоснованное натяжение воображения; Прелести, которые он справедливо утратил; Цирк непревзойденных достоинств и бесчисленных слонов; Без какого-либо приподнятого настроения, которое должно было его охарактеризовать; (Не признавал) безупречности рассуждений; Извиваясь с очевидным стелсом цели; Добровольная караульная служба; Тщательно подтвердив и укрепив ее подозрения; Тетя по утверждению; Были замечательные вещи для глаз, чтобы пировать; Нельзя было переусердствовать в такой роскоши; Детей нельзя было назвать приятными; (От) того, кто подвергся недостойному и незаслуженному задержанию.