Помогите ПОЖАЛУЙСТА перевести на английский отдельные предложения:))) 1.У меня нет собственной семьи. 2.Я живу вместе с родителями. 3.Мои родители очень хорошие и добрые люди 4.Я не единственный ребенок в семье. 5.Да,я часто по...

Помогите ПОЖАЛУЙСТА перевести на английский отдельные предложения:))) 1.У меня нет собственной семьи. 2.Я живу вместе с родителями. 3.Мои родители очень хорошие и добрые люди 4.Я не единственный ребенок в семье. 5.Да,я часто помогаю маме по дому 6.У меня есть бабушка. 7.Да, у меня есть близкие родственники. Мы часто видимся на выходных . 8.По вечерам я обычно делаю уроки. 9.Да,я часто провожу выходные вместе с родителями.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I have no family of mine. 2. I cohabit with my parents. 3. My parents are very good and kind people. 4. I'm not the only child in the family. 5. Yes, I frequently help my mom around the house. 6. I have a grandmother. 7. Yes, I have close relatives. We often see each other on weekends. 8. At evenings I usually do my homework. 9. Yes, I often spend weekends with my parents.
Гость
1) I do not have their own family. 2) I live together with my parents. 3) My parents are very nice and kind people. 4) I was not the only child in the family. 5) Yes, I often help my mother at home6)  I have a grandmother.7) Yes, I have close relatives. We often see each other on weekends.8) In the evenings, I usually do my homework.9) Yes, I often spend the weekend with her parents.