Помогите пожалуйста по английскому языку. Составьте 5 предложений Past Simple и 5 Present Continuous

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
P.S. :  1. I eat apple every day 2. I sleep every day 3. I brush my teeth every day 4. I go to school every day 5. I buy sandwich every day P.C. : 1. Today i going to the cinema 2. Look! He is playing the piani 3. I brush my teeth at this moment 4. I watch TV at this moment 5. I go for a walk now
Гость
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!