ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!! По суффиксу определите и отберите: 1)существительные; 2) прилагательные; 3) глаголы; 4) наречия: education, vocational, academic, technical, establishment, scientific, specialize, mechanism, freedom, rece...

ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!! По суффиксу определите и отберите: 1)существительные; 2) прилагательные; 3) глаголы; 4) наречия: education, vocational, academic, technical, establishment, scientific, specialize, mechanism, freedom, recently, department, decentralize, comprise, privately, compete, financially, develop, traasitional, gymnasium, applicant.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) education, establishment, mechanism, freedom, department, gymnasium, applicant. 2) vacational, academic, technical, scientific, taditional 3) specialize, decentralize, comprise, compete, develop 4) recently, privately, financially