Помогите пожалуйста с английским)))6 класс легко!вот фотопомогите плииз желательно до 10.02.17 три задания (7,8,9)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
№7: 1) If it snows, I will stay home. 2) If it rains, I will wear my raincoat. 3) If it is cold, I will shiver. 4) If it is hot, I will not forget to bring some water with me. 5) If it is foggy, I will not go outside. №8: 1) comes, will 2) home, I'll 3) запятой нет  4) запятой нет 5) home, she №9: 1) I am not sure if double-deckers are red in London. 2) I am sure that Scotland is in the north of England. 3) I am sure that Baikal is the deepest lake in Russia. 4) I am not sure if the weather is always sunny in London.