Помогите пожалуйста с художественным переводом: Look! The nights are getting longer, Anb the days becoming short, And the wind is blowing stronger, And it's no longer hot. Look! The leaves are falling down, And are covering th...

Помогите пожалуйста с художественным переводом: Look! The nights are getting longer, Anb the days becoming short, And the wind is blowing stronger, And it's no longer hot. Look! The leaves are falling down, And are covering the earth, Birds are leaving northern towns, As it's cold in the north. Get your skates and ski boards ready, It's not difficult to do, Hurry up and help your Daddy! Winter is awaiting you. Заранее спасибо!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Посмотри! Ночи становятся все длиннее, а дни становятся короче, и ветер дует все сильнее, и больше не так уж и жарко. Посмотри! Листья опадают с деревьев и покрывают землю, птицы улетаю с северных башен, а на севере становится все холоднее и холоднее. Подготовь свои лыжи и сани, это вовсе не трудно. И поспеши помочь папе, ведь зима тебя уже ждет.