Помогите пожалуйста с переводом текста. Буду очень благодарна за помощь Stonehenge - Forever a Mystery General Overview The great and ancient stone circle of Stonehenge is one of the wonders of the world. It's thought that t...

Помогите пожалуйста с переводом текста. Буду очень благодарна за помощь Stonehenge - Forever a Mystery General Overview The great and ancient stone circle of Stonehenge is one of the wonders of the world. It's thought that the name Stonehenge originates from the Anglo-Saxon period - the old English word 'henge' meaning 'the hanging stones". There is nothing quite like Stonehenge anywhere in the world and to 5.000 years it has drawn visitors to it. We shall never know what drew people here over the centuries or why hundreds of people struggled over thousands of years to build this monument (the heaviest of the stones weighs probably about 45 tons), but visitors from all over the world (over 850.000 people a year) come to marvel at this amazing feat of engineering. Myths and Legends Although great strides have been made in our understanding of the original purpose of Stonehenge we will probably never know its full significance, ..The aura of mystery has helped to generate many myths and legends about the monument. As a speculation has gone on over the centuries, a whole host of colourful stories has arisen - and the search for explanations is still going strong today. In the Roman period, it was believed that the British rebel Queen Boudicca had been buried at Stonehenge, and that the mystical stone circle was built by the Druids to mark her tomb.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Общий Обзор  Великий и древний каменный круг Стоунхенджа является одним из чудес  мире. Считается, что название "Стоунхендж" происходит от англо-саксонского периода - хендж старое английское слово' смысл 'висит  камни". Нет ничего, совсем как Стоунхендж в любой точке мира и  5.000 лет он привлек посетителей. Мы никогда не знаем, что привлекло сюда людей на протяжении веков или почему сотни  человек боролся за тысячи лет, чтобы построить этот памятник (самый тяжелый из  камни, наверное, весит около 45 тонн), но и посетители со всего мира (более  850.000 человек в год) приезжают, чтобы полюбоваться на этот удивительный подвиг инженерного.  Мифы и легенды  Хотя большие успехи были достигнуты в нашем понимании изначальное предназначение Стоунхенджа мы, вероятно, никогда не знал его смысла, ..ореол загадочности, помогает генерировать много  мифы и легенды о памятнике. Как предположение, пошла на поводу  века, целый ряд колоритных историй возник - и искать объяснения  все еще идет сильный сегодня.  В Римский период, считалось, что Британская Королева мятежников Боудикка была  похоронили в Стоунхендже, и, что мистический каменный круг был построен Друидами, чтобы отметить ее могилу.