ПОМОГИТЕ, ПОЖАЛУЙСТА, СДЕЛАТЬ ТЕСТ ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ I. Выберите соответствующую форму глагола “to be” в Present Simple, Past Simple или Future Simple. 1. … she single? – I … afraid I don’t know. a. Is / are b. Is/ am c. I...

ПОМОГИТЕ, ПОЖАЛУЙСТА, СДЕЛАТЬ ТЕСТ ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ I. Выберите соответствующую форму глагола “to be” в Present Simple, Past Simple или Future Simple. 1. … she single? – I … afraid I don’t know. a. Is / are b. Is/ am c. Is/ is 2. Sorry, I … not at your party last night. I … very busy. a. was/ was b. am/am c. was/were 3. Where … you now? a. am b. is c. are 4. Where … he last night? a. is b. was c. were 5. Hurry up! You … late. a. will be b. were c. is II. Выберите соответствующую форму глагола “to have” в Present, Past и Future Simple. 1. … you … children? – No, I am too young for children! a. Do, have b. Did, have c. Will, have 2. Last year he … no job. Now he is a successful TV presenter. a. had b. has c. will have 3. I think, we …a holiday in Spain this summer. a. had b. will have c. have 4. Next year she … a better job. a. have b. will have c. has 5. Tom … a very nice car, but he wants a new one. a. has b. will have c. have III. Выберите соответствующую форму глагола во времени Present Simple (утвердительные предложения). 1. I often … films online. a. watch b. watching c. watches 2. She … English three times a week. a. studying b. study c. studies 3. Every morning at 9 he … at work, … his computer and … a cup of coffee. a. arrive/start/have b. arrives/starts/has c. arriving/starts/has 4. I … to get a well-paid job. a. want b. wanting c. wants 5. We are ready for the exam. We … all the answers. a. know b. knows c. knowing IV. Выберите соответствующую форму глагола во времени Present Simple (отрицательные и вопросительные предложения). 1. How … you usually … to work? a. do, get b. get c. does, get 2. … he … English? a. Do, study b. studies c. Does, study 3. They … at night. a. do not work b. does not work c. not work 4. I … to the radio at work. a. do not listen b. not listen c. does not listen 5. He … my name! a. do not know b. does not know c. not know V. Выберите соответствующую форму глагола во времени Past Simple (утвердительные предложения). 1. They … to Italy last summer. a. go b. goes c. went 2. He … too much cake at the party last night. a. eat b. ate c. eaten 3. We … at a wonderful hotel last summer. a. stayed b. stay c. staying 4. They … their house four years ago. a. buy b. buying c. bought 5. I … an interesting TV programme last night. a. see b. saw c. seen VI. Выберите соответствующую форму глагола во времени Past Simple (отрицательные и вопросительные предложения). 1. Why … you … to Alaska for your last summer holiday? a. did, travel b. do, travel c. does, travel 2. I … what to say, so I said nothing. a. not knew b. did not know c. does not know 3. We … yesterday, we had a party. a. not worked b. do not work c. did not work 4. I am afraid, when I told her the truth, she … a single word. a. did not believe b. does not believe c. do not believe 5. When … you … about his wedding? a. found out b. did, find out c. do, find out VII. Выберите соответствующее вопросительное слово. 1. … do you want to go on holiday? – I want to go somewhere warm and sunny. a. Where b. What c. How many 2. … do you usually have for breakfast? – I usually have a sandwich and a coffee. a. Where b. What c. How many 3. … do you usually get to work? – I usually take a bus. a. Where b. What c. How 4. … do you want to study English? – I want to study English to get a better job. a. Why b. What c. How many 5. … students are there in your group? – There are 25 students in my group. a. Where b. What c. How many
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I.  1-b 2-a 3-c 4-b 5-a II. 1-a 2-a 3-b 4-b 5-a III. 1-a 2-c 3-b 4-a 5-a IV. 1-a 2-c 3-a 4-a 5-b V. 1-c 2-b 3-a 4-c 5-b VI. 1-a 2-b 3-c 4-a 5-b VII. 1-a 2-b 3-c 4-a 5-a
Гость
I. 1. b 2.a 3.c 4.b 5.a II.1.a 2.a 3.b 4.b 5.a  III.1.a 2.c 3.b IV. 1.a 2.c 3.a 4.a 5.b V. 1.c 2.b 3.a 4.c 5.b VI.1.a 2.b 3.c 4.a 5.b  VII. 1.a 2.b 3.c 4.a 5.c