Помогите, пожалуйста сделать упражнение C,где надо ответить смотря на картинку. И скажите,пожалуйста, какую тему надо изучить чтобы понять это упражнение ?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2. No they are not. There are a pictures. 3. No it is not. It is a clock. 4. No they are not. There are an umbrellas. 5. Yes they are. 6. No it is not. It is a plane. 7. Yes it is. 8. Yes they are. 9. No they are not. There are a glasses. 10. Yes they are. 11. Yes they are. 12. No they are not. There are a сlues. Нужно изучить тему There is/There are