Помогите пожалуйста составить 6 предложений о работе врача на английском, описать обязанности работы ,объяснить почему работа является важной. Заранее спасибо большое.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The doctor is an important profession. He constantly helps people when they get sick. They write out to us drugs. And very much help out us. Many doctors not only help but also look after the patient.