Помогите пожалуйста) Test 1 Put the verbs in brackets into the correct passive form. 1. The translation (do) in time. Everyone was glad. 2. We (impress) by her acting at her last concert. 3. More raw materials (import) in the f...

Помогите пожалуйста) Test 1 Put the verbs in brackets into the correct passive form. 1. The translation (do) in time. Everyone was glad. 2. We (impress) by her acting at her last concert. 3. More raw materials (import) in the future. 4. Your health can (improve) with more exercise. 5. The books have to (return) to the library. 6. The letters (send) this week. 7. Today a lot of electronic goods (manufacture) in SouthEast Asia. 8. The examination (hold) next Friday. 9. Coal (mine) in Wales for centuries. 10. Where’s the radio? It (repair)? Test 2. Active or passive? Choose the correct verb form. 1. Many accidents (caused/are caused) by dangerous driving. 2. А cinema is а place where films (show/are shown). 3. People (aren’t used/don’t use) this road very often. 4. This house (built/was built) in 1930. 5. This situation is serious. Something must (do/be done) before it’s too late. 6. My car (has disappeared/has been disappeared). 7. Have you heard the news? The President (has shot/has been shot). 8. А new supermarket (will be built/will built) here next year. 9. (in а shop) ‘Can I help you, madam?’ ‘No, thank you. I (am serving/am being served).’ 10. When I came to the party, John (had already been gone/ had already gone) home. Test 3. Active or passive? Put the verbs in brackets into the correct form. 1. While I was on holiday, my camera (steal) from my hotel room. 2. Look! A new hospital (build) near the airport. 3. Where these photographs (take)? In London? You (take) them? 4. Two people (arrest) last night. 5. The computer broke down yesterday, but now it’s OK. It (work) again. It (repair).6. The man next door (disappear) six months ago. Nobody (see) him since then. 7. The room looked nice. It (clean). 8. There’s somebody walking behind us. I think we (follow). 9. A mystery is something that can’t (explain). 10. I’m sure that by the time we come to the theatre, all the tickets already (sell)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Тест 1 Положите глаголы в скобках в правильную пассивную форму. 1. Перевод (делать) во времени. Все были рады. 2. Мы (впечатление) ее действия на ее последнем концерте. 3. Больше сырья (импорт) в будущем. 4. Ваше здоровье может (улучшить) с большим количеством упражнений. 5. Книги должны (Обратно) в библиотеку. 6. Буквы (отправить) на этой неделе. 7. Сегодня много электронных товаров (производство) в Юго-Восточной Азии. 8. Рассмотрение (удержание) в следующую пятницу. 9. Уголь (шахта) в Уэльсе на протяжении многих веков. 10. Где радио? Это (ремонт)? Тест 2. Активный или пассивный? Выбрать правильную форму глагола. 1. Многие несчастные случаи (вызванные / вызваны) в результате опасного вождения. 2. А кинематограф а место, где (показаны шоу /) фильмы. 3. Люди (не используются / не использовать) эту дорогу очень часто. 4. Этот дом (построен / был построен) в 1930 году. 5. Такая ситуация является серьезной. Что-то должно (делать / сделать), прежде чем это слишком поздно. 6. Мой автомобиль (исчез / был исчезнувших). 7. Вы слышали новость? Председатель (застрелил / был расстрелян). 8. А новый супермаркет (будет построен / будет построен) здесь в следующем году. 9. (в магазине а) «Могу ли я помочь вам, мадам?» «Нет, спасибо. Я (служу / я обслуживается). 10. Когда я пришел к партии, Джон (уже ушел / уже ушел) домой. Тест 3. Активный или пассивный? Положите глаголы в скобках в правильную форму. 1. В то время как я был в отпуске, моя камера (украсть) из своего гостиничного номера. 2. Смотри! Новая больница (сборка) рядом с аэропортом. 3. Там, где эти фотографии (брать)? В Лондоне? Вы (принять) их? 4. Два человека (арест) прошлой ночью. 5. Компьютер сломался вчера, но теперь все нормально. Это (работа) снова. Он (ремонт) .6. Человек по соседству (исчезают) шесть месяцев назад. Никто (см) его с тех пор. 7. Комната выглядела хорошо. Он (чистый). 8. Там кто-то идет за нами. Я думаю, что мы (следовать). 9. Тайна является то, что не может (объяснить). 10. Я уверен, что к тому времени, когда мы пришли в театр, все уже билеты (продать)