Помогите пожалуйстаОчень нужен заповiт Тараса.Шевченка на румынском языке кто что нашел пожалуйста помогите очень нужно )

Помогите пожалуйста Очень нужен заповiт Тараса.Шевченка на румынском языке кто что нашел пожалуйста помогите очень нужно )
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
«Заповіт» Т.Шевченка румунською мовою (переклад Віктора Тулбуре)     TESTAMENTUL     De-oi muri, îmi vreau mormîntul     În cîmpia largă     Unde-n scumpa-mi Ucraină,     Nipru-n văi aleargă.     Din gorgan să văd cîmpia     Şi-ntre nalte maluri     Să aud cum Niprul geme     Cu-nspumate valuri.     Cînd va fi vrăjmaşe trupuri     Către mări să poarte,     Mi-oi lăsa şi eu gorganul     Şi-al meu somn de moarte     Şi la dumnezeu, în ceruri,     Să mă rog m-oi duce     Însă pîn'atunci nu-l ştiu     Şi nu-mi fac nici cruce.     Vă treziţi, stropiţe cu sînge     Sfînta libertate.     Şi-n tirani loviţi şi rupeţi     Lanţurili toate.     Iar în noua voastră casă     Cînd veţi sta-mpreună,     Să vă amintiţi de mine     Cu o vorba bună. (Джерело: Т. Г. Шевченко, Заповіт мовами народів світу, К., «Наукова думка», 1989)