Помогите пожалуйста.Составьте предложения со всеми словами которыми ниже.Всего 19 слов . В скобках дан перевод слов для тех кто не знает. 1 Niece(племянница) 2 To be able(мочь) 3 Parcel(пакет) 4 Get on(продолжить) 5 You had bet...
Помогите пожалуйста.Составьте предложения со всеми словами которыми ниже.Всего 19 слов . В скобках дан перевод слов для тех кто не знает.
1 Niece(племянница)
2 To be able(мочь)
3 Parcel(пакет)
4 Get on(продолжить)
5 You had better(тебе бы лучше)
6 String(нитка,верёвка)
7 Penknife(складной нож)
8 Lend(одолжить)
9 Wonder(интересно)
10 Nonsense(чепуха)
11 Shut(захлопывать)
12 Square(квадратный)
13 Flat(плоский)
14 The writing(почерк)
15 Recognise(узнать)
16 Records(пластинки)
17 Ones(некие)
18 Carols(песни)
19 Put them on(проиграть)
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1- In June i visit my niece, because she ill.
2-
3- when i go to shop i get a parcel
4-
5- You had better go out
6- when you go for a walk with your dog you should give it a string
7- in forest you should be have with you a penknife
8- if you dont have enouf(энаф) money you lend it on you friend or parents
9- when you find a old items you become wonder
10-
11- shut door; shut up
12-
13- we buy a new flat TV
14-when i see a old letters i recognaise the writing my mother( тут сразу два слова из 15 и 14)
16- in box with music i find a records
18- Everybody likes ones music.( здесь тоже 2 слова в одном предложении)
19- in football match my team put them on
извини 2 4 10 12 не смог написать, фантазии не хватило(