Помогите! Придумать 20 загадок на английском языке (Про транспорт, замки и т.д., про дом, про школу, ферму и многое другое) Желательно по примеру который я привёл выше! Помогите!!! Срочно!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1). Про велосипед: This horse eats oats, Instead of legs or two wheels. Sit top and Katie on it Only better than the right wheel. Answer :(Bike) 2). Про поїзд In the ladder lies, House the stairs run. Answer: (Train) 3). Про літак: Flying bird-fish story And inside, people sitting, Between them says. Answer: (Plane) 4). Про автобус Fast, because in a hurry, Passengers picks. And a minute in a minute They will be delivered to the bus stop.  Answer: (Bus)